Konsolosluk resmi sitesi değildir.İspanya Konsolosluğu Resmi Web Sitesi: ankaravisa.es ‘dir. İçeriklerin doğruluğu garanti edilmemektedir. İçerikler bilgilendirme amaçlıdır.

Consultation For Spain
Consultation For Spain
Consultation For Spain
Previous
Next

İSPANYA VATANDAŞLIK İŞLEMLERİ

İspanya Vatandaşlık Vizesi Hakkında

NEDİR?

Avrupa Birliği ile Türkiye’nin ters düşmesinden sonra İspanya vatandaşlığı Türk vatandaşları amacıyla biraz zor olabilir. İspanya da esasen vatandaşlık verirken hangi ülke vatandaşı olunduğu detayına bakmakta ve birtakım ülkelere göre sınıflandırma yapmaktadır.

Tek vatandaşlığın yanı sıra birtakım ülkeler, şahıslara çifte vatandaşlık hakkı da tanımaktadır.

KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR?

İspanya vatandaşlığı şahıslara bir senelik olarak verilmektedir. Daha sonra bu vakit uzatılmak üzere müracaat yapılabilir. Bu vakit İspanya Konsolosluğu doğrulusunda belirlenmektedir.

İspanya Vatandaşlık İşlemleri
İspanya Vatandaşlık İşlemleri

 

NEREYE BAŞVURULUR?

İspanya Konsolosluğu’na müracaat gerçekleştirme esastır. Türkiye’de bir ülkeye ait vatandaşlık onayını diğer ülke konsolosluğu veremez. Bu amaçla İspanya vatandaşlık prosedürlerini onaylayacak tek mercii İspanya Konsolosluğu’dur.

GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

  • İspanya Schengen Vize müracaat formu (Eksiksiz olarak doldurularak imzalanmalıdır)
  • Pasaport
  • 2 adet biyometrik fotoğraf
  • Vize talep dilekçesi
  • Uçak rezervasyonu
  • Gideceğiniz ülkeye ait oturma müsaadesi ya da gideceğiniz ülkeye giriş izni veren belgeler
  • Kimlik kartı fotokopisi
  • Seyahat sıhhat sigortası

NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKİR?

Seyahat edilecek tarihten en az 1 ay evvelce müracaat yapılması gerekmektedir. Fakat vatandaşlık prosedürleri bol prosedürleri tespit edilen bir vize türü olmasından şahısların bu vize cinsini alabilmek amacıyla 3 ay evvelce müracaat yapmaları önerilmektedir.

RANDEVU NASIL ALINIR?

Randevu vize merkezleri aracılığı ile alınmaktadır. Şahıslar vize merkezlerinin rehberlik hizmetlerinden de faydalanabilirler.

İspanya vizesi Vatandaşlık Soruları

İspanya vatandaşı ile evlilik durumunda nasıl vize alınır?

İspanya vatandaşı ile evlilik için vize alımında en önemli şartlardan biri, yüksek seviyede İspanyolca biliyor olmak. Ayrıca evliliğinizin sahte bir evlilik olmadığını da kanıtlamanız gerekir. Vize için diğer önemli belgeler arasında bir de, aile cüzdanınızın mutlaka bulunmasıdır.