İspanya Vize İşlemleri 2023 Güncel Bilgileri

İspanya vize işlemleri nedir

İspanya Vize

Avrupa Birliği (AB) ülkelerinden birisi olan İspanya aynı zamanda da Schengen ülkesi olmaktadır. Ticari, aile ziyareti, turistik, kısa süreli eğitim ya da transit gibi amaçlar ile İspanya’ya gerçekleştireceğiniz seyahatlerde İspanya Schengen vizesi başvurusu yapmanız gerekmektedir.

Yazımızın devamında İspanya vize başvurusu adımları, başvuru bölgeleri, İspanya vize ücreti, İspanya Schengen başvuru formu, İspanya vize reddi ve dikkat edilmesi gereken konular hakkında detaylı bilgilere de ulaşabilirsiniz.

Kısa Süreli İspanya Vizeleri

İspanya Turistik Vize

İspanya Ticari Vize

İspanya Transit Vize

-İspanya Kültür Vizesi

İspanya Öğrenci Vizesi

-İspanya Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi

Uzun Süreli İspanya Vizeleri

-İspanya Oturum İzni Vizesi

-İspanya Çalışma Vizesi

-İspanya Eğitim Vizesi

-İspanya Aile Birleşimi Vizesi

İspanya’ya yapacağınız 90 gün süreden az olacak seyahatleriniz için kısa süreli Schengen vizesi, 90 günden uzun seyahatler için ise İspanya D tipi vize alınması gerekmektedir.

İspanya Vize Başvuru Formu

İspanya vize işlemlerinin ilk ve en önemli aşaması İspanya vize başvuru formu doldurulmasıdır. İspanya Konsolosluğu tarafından hazırlanan bu 4 sayfalık formu bütün başvuru sahipleri elle ya da bilgisayar üzerinde de doldurabilmektedir.

Vize yetkilisi, başvuru sahipleri hakkında kapsamlı bilgiye bu formlardan ulaşmaktadır ve başvuru değerlendirmelerini de burada beyan ettikleri bilgilere göre yapmaktadırlar.

Bu sebeple vize başvuru formlarının eksiksiz bir şekilde ve gerçeğe uygun bilgiler ile doldurulması gerekmektedir. Başvuru sahipleri formda beyan ettikleri bilgileri, belgeler ile kanıtlamak zorundadır.

Eğer ki vize mülakatında bu belgeleri sunamaz ve beyanları birbirleriyle çelişir ise vizeler reddedilebilir. Hatta asılsız ve eksik bilgiler de suç sayılabileceğinden kişilerin ceza almasına da neden olabilmektedir.

Başvuru formu İspanya Başkonsolosluğundan, İspanya Başkonsolosluğu internet sitesi üzerinden, yetkili vize merkezlerinden ya da İspanya vize işlemleri yapmakta olan acente ve danışmanlık ofislerinden de temin edilebilmektedir.

İspanya vize başvuru formu, başvuru sahipleri tarafından İspanyolca, Türkçe ve İngilizce olarak da doldurulabilmektedir. Kişi, başvuru formlarını tükenmez kalem ile ve eksiksiz bir şekilde elle doldurduktan son imzalamalı, fotoğraf bölümüne istenilen ebatlardaki biometrik fotoğraflarını yapıştırmalıdırlar.

İspanya Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkar?

İspanya vize başvurularında karar yetkisi sadece İstanbul İspanya Başkonsolosluğu ve İspanya Büyükelçiliğinde olmaktadır. Bu iki temsilcilik başvurularınızı aldıktan sonra belgelerinizi inceler ve vize alıp almayacağınıza da karar vermektedir. Vizeleriniz, başvurunuzdan itibaren yaklaşık olarak 7 ile 15 iş günü içinde sonuçlanmaktadır.

Bu süre de İspanya Konsolosluğu ve İspanya Büyükelçiliğinin yoğunluğu ve resmi tatiller sebebiyle uzayabilmektedir. Bu sebeple vize başvurularınızı seyahat tarihinden en az 17 gün öncesinden yapmanızı da tavsiye ederiz.

17 günden az süre kalan İspanya turistik Schengen vize başvurular kabul edilmemektedir. Ayrıca vize görevlileri vizenin değerlendirilmesi aşamasında da sizlerden ek evraklar da isteyebilmektedir. Bu evrakların hazırlanması da vizelerinizin sonuçlanma sürelerinin uzamasına da neden olabilmektedir.

İspanya Vize Ücreti

İspanya vize ücretleri başvurusu yapılacak vize türlerine ve kalış sürelerine göre de değişiklik göstermektedir. Kısa süreli Schengen vize ücretleriyle uzun süreli İspanya D tipi vize ücretleri birbirinden farklı olmaktadır.

İspanya vizeleri için ödeyeceğiniz ücretler, konsolosluk harcı, yetkili vize merkezi servis bedelleri ve bizlerin hizmet bedellerini kapsamaktadır. İspanya seyahat sağlık sigortası ve VIP hizmet almak isterseniz de bunlar için ekstra ücretler ödemeniz gerektiğini de unutmayınız.

İspanya Vizesi Biyometrik Beyanı

İspanya vize başvurusu sırasında Schengen üyesi ülkelerde de olduğu gibi parmak izi verme uygulaması bulunmaktadır. Eğer ki son 5 sene içerisinde aldığınız bir Schengen vizeniz yok ise İspanya Konsolosluğu’nun yetkilendirmiş olduğu vize başvuru merkezlerine giderek de parmak izi vermeniz gerekmektedir. Bu işlem içinde ayrıca randevu almanız gerekmektedir.

İspanya Vizesi Nasıl Alınır?

İspanya vize başvurusu işlemlerinin en önemli aşamalarından bir tanesi de gereken evrakların eksiksiz bir şekilde hazırlanması olmaktadır. Evraklar başvuru yapılacak vize türlerine göre de değişiklik gösterebilmektedir.

Evraklarını hazırlayan kişilerin, başvuru merkezlerinden parmak izi vermek için randevu alması gerekmektedir. Sitemizde İspanya vize evrakları ve vize prosedürleri ile ilgili detaylı bilgileri de bulabilirsiniz. Eğer ki vize prosedürlerine ayıracak vaktiniz yok ise BLS International yetkililerimizi arayabilirsiniz.

Yetkilerimiz evraklarınızın tamamlanmasından randevularınızın alınması, parmak izi verme işlemlerine kadar bütün aşamaları sizin adınıza takip edecektir. Sizler sadece randevu günü parmak izi vermeye gelerek kısa süreler içerisinde vizenize kavuşabilirsiniz.

Parmak izi vermeniz gerekmiyor ise evraklarınız kargo yoluyla ofislerimize göndermeniz de yeterli olacaktır. Bu durumda da vize başvurunuz yetkililerimiz tarafından yapılacak, sizin konsolosluğa ya da vize başvuru merkezlerine gitmenize gerek kalmadan vizeniz alınacak ve pasaportunuz adreslerinize gönderilecektir.

Yazımızın devamında İspanya vize başvuru prosedürlerinin detaylarını okuyabilirsiniz.

Evraklarınızı kargo yoluyla ofislerimize gönderin: Yetkililerimiz ile yapacağınız görüşmeler sonucunda kişisel durumunuz ve vize türlerinize göre hazırlamanız gereken güncel evrak listesini de öğrenebilirsiniz. Ardından da bu evrakları eksiksiz ve doğru bir şekilde hazırlayarak kargo yolu ile ofislerimize ulaştırmanız gerekmektedir.

İspanya  Vize İşlemleri

Yetkililerimiz sizleri arayacak: İspanya vize başvurusu için gereken evraklarınız yetkililerimizin eline ulaşır ulaşmaz dikkatli bir şekilde kontrolleri yapılmaktadır. Eğer ki eksik veya hatalı belgeleriniz bulunuyorsa yetkililerimiz sizleri arayarak ya da e-posta göndererek bu belgeleri en kısa sürelerde tamamlamanızı isteyecektir.

İspanya Schengen vize başvuru formunda eski tarihli ve eksik belgeler sunmamaya özen göstermelisiniz. Aksi takdirde vize sürecinizin uzayabileceğini hatta vizelerinizin onaylanmayabileceği de unutmayın.

Vize ücretinizi ödeyin: İspanya vize başvuru belgeleriniz eksiksiz bir şekilde hazırlandıktan sonra ve kontrolleri yapıldıktan sonra sıra vize ücretinin ödenmesine gelmektedir. Yetkililerimiz sizlere e-posta yolu ile ne kadar vize ücreti ödemeniz gerektiğini de bildirmektedir.

Belirtilen bu ücret, konsolosluk harcı, vize merkezi servis bedelleri ve bizlerin hizmet bedelini kapsamaktadır. Bu tutarları banka hesap numaramıza Türk Lirası karşılığı yatırabilirsiniz. Dilerseniz de döviz olarak evraklarınız ile beraber ofisimize de bırakabilirsiniz.

Vize başvuru randevunuzu alacağız: İspanya vize başvurusu sırasında verilen parmak izi uygulaması için konsolosluğun yetkilendirdiği vize merkezlerine şahsen gitmeniz gerekmektedir.

Fakat, bunun için de randevu alınması şarttır. Yoğunluk sebebiyle randevu almak bazen çok uzun sürebilmektedir. Randevu almak için uzun bir zaman kaybetmek istemezseniz bizimle irtibata geçebilirsiniz. Yetkililerimiz sizlere en uygun gün ve saate randevularınızı en kısa süre içerisinde alacaktır.

İspanya Vize Başvurusu

Parmak izi verirken yetkililerimiz yanınızda olacak: Tüm Schengen üyesi ülkeler 25 Eylül 2014 tarihinden itibaren parmak izi alma uygulamasına geçmiştir. Buna göre, eğer ki pasaportlarınızda son 4 sene içerisinde alınmış VIS ibareli (parmak izi alınmış olan)  bir Schengen vizeniz yok ise parmak izi vermeniz de şarttır.

Bunun için sizleri adreslerinize en yakın şehirdeki başvuru merkezlerine parmak izi vermeye davet etmekteyiz. Eğer ki pasaportlarınızda VIS ibareli vizeniz var ise Türkiye’nin hangi şehrinde yaşıyor olursanız olun, evraklarınızı kargo yolu ile ofislerimize gönderdiğiniz takdirde sizlerin gelmesine gerek kalmadan başvurularınızı gerçekleştireceğiz.

Randevu günü parmak izi vermeye gittiğinizde sizleri yetkilimiz karşılayacak ve işlemleriniz süresince hiçbir sorunla karşı karşıya kalmamanız için sizlere eşlik edecektir.

6 yaşından küçük başvuru sahiplerinin parmak izi vermesi gerekmemektedir. Vize yetkilileri İspanya vize başvurusu değerlendirirken gerekli gördükleri durumlarda ek evraklar isteyebilir ya da sizleri mülakata da çağırabilirler.

İspanya vizeniz çıktıktan sonra yapmanız gerekenler: İspanya vizeleriniz onaylandı ve pasaportunuz elinize ulaştıysa ilk yapmanız gereken de vizenizin olduğu sayfayı dikkatlice kontrol etmek olacaktır.

Vizenizin tarihlerini, adınız ve soyadınızın doğru bir şekilde yazılıp yazılmadığını, fotoğrafın size ait olup olmadığını, multi vize taleplerinizin karşılanıp karşılanmadığını da kontrol edin. Eğer ki bilgilerinizde herhangi bir hata ya da eksiklik var ise vakit kaybetmeden hemen yetkilileri bilgilendirin.

Öte yandan da İspanya vize başvurusu onaylanmış olması kesin olarak İspanya’ya girebileceğiniz anlamına gelmemektedir. Ülkeye giriş yapıp yapamayacağınıza ve kaç gün kalacağınıza sınır polisi karar vermektedir.

İspanya  Vize Reddi

İspanya vize başvurusu işlemleri esnasında tüm evraklarınızı eksiksiz bir şekilde sunmuş olsanız bile vizenin onaylanmama ihtimali bulunmaktadır. Konsolosluk yetkilisinin vize başvurunuza ret verme hakkı da vardır. Vizenin olumsuz sonuçlanmasının pek çok nedeni olabilmektedir. Biz sizler için en önemli olan nedenleri aşağıda sıraladık.

-Belgeleriniz sahte ya da eksikse: İspanya vize başvurularında gerekli evrakların eksiksiz ve gerçeğe uygun hazırlanması gerektiğini sizlere daha önce de hatırlatmıştık. Eğer ki seyahat amaçlarınızı kanıtlayıcı belgeler sunmazsanız, belgeleriniz orijinal ve güncel olmaz ise ya da sahte belgeler ibraz ederseniz İspanya Konsolosluğu yetkilileri vizelerinizi reddedebilmektedir.

-Schengen üyesi ülkelere giriş yasağınız var ise: İspanya vize başvurusu reddedilme gerçeklerinden birisi de Schengen üyesi ülkelerinden birisine giriş yasağınızın bulunmasıdır. Ayrıca Schengen üyesi ülkeler için de kamu güvenliğini tehlikeye atacak kişilerinde vize başvuruları da olumsuz sonuçlanmaktadır.

-Seyahatiniz bitince geri döneceğinizi kanıtlayamazsanız: İspanya vizesine başvuru da bulunan kişilerin seyahatleri bittikten sonra ülkelerine geri döneceklerini de kanıtlamaları gerekmektedir. Eğer ki vize görevlisi başvuru sahibinin geri döneceğine ikna olmaz ise vize vermeme yetkisine de sahiptir.

Notlar:

-İspanya’ya aile ve arkadaş ziyareti vizesi başvurusunda bulunacak olan kişilerin mutlaka davet mektubu sunması da gerekmektedir. Bu mektup, İspanya Belediyesi onaylı orijinal bir davet mektubu olabileceği gibi, davet eden kişi tarafından da İspanyolca ya da İngilizce yazılmış bir davetiye de olabilmektedir.

-Davet eden kişilerin yazıkları mektubu e-posta ya da faks aracılığı ile temin edebilirsiniz. Davet eden kişinin ayrıca İspanya oturum kartı, İspanya pasaportu, oturmuş olduğu evin kira sözleşmesi ya da tapusunun fotokopilerini de göndermesi gerekmektedir.

İspanya Schengen vizesinin en önemli evraklarından birisi de İkametgah belgesidir. Başvuru sahiplerinin bu belgeleri sunması da şarttır.

-Evlilik ya da boşanma nedenleri ile soyadı değişen kişilerin başvuruları da kabul edilmez. Bu durumdaki kişilerin pasaport ve nüfus cüzdanlarındaki isim ve soy adlarının aynı olması gerekmektedir.

Uyarılar:

-12 yaşından küçük olan çocukların İspanya vize başvurusu sırasında parmak izi vermelerine de gerek yoktur. Eğer ki 12 yaş altı başvuru sahibi İspanya’ya tek başına gidecek ise anne ve babasının imzaladığı noter onaylı muvafakatname sunması gerekmektedir. Eğer ki anne ve babası ile beraber seyahat edecekse muvafakatname vermesine de gerek yoktur.

İspanya vize başvurusu esnasında sunacağınız evraklar da güncel ve orijinal olmalıdır. Resmi belgelerinizin maksimum son 10 gün içerisinde alınmış olmasına da dikkat etmeniz gerekir.

-12 ile 18 yaş arasındaki başvuru sahiplerinin ise İspanya Schengen vizesi başvurusu sırasında şahsen gelerek parmak izi vermesi gerekmektedir.

İspanya vize almak kadar da onu doğru kullanmak da oldukça önemlidir. Çünkü İspanya Schengen vizesini doğru kullanmazsanız bir dahaki vize başvurularınız olumsuz sonuçlanabilmektedir.

Örneğin, seyahatleriniz süresince birden fazla ülkeye gidecekseniz ve İspanya’dan Schengen vizesi almak istiyorsanız en uzun süreli kalacağınız ülkenin İspanya olması gerekmektedir. Eğer ki kalacağınız tüm ülkelerdeki süreler aynıysa bu durumda da ilk giriş yapacağınız ülkenin de İspanya olmasına dikkat edin.

İspanya D Tipi Vize

İspanya’da uzun süreli ikamet etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları öncelikle İspanya Konsolosluğu oturum izni işlemlerini yaparak ardından İspanya Konsolosluğu’na oturum izni ya da İspanya D tipi vize olarak da adlandırılan İspanya Ulusal vizesi işlemlerine başvuru yapması gerekir.

İspanya Konsolosluğu süreli ya da süresiz olarak iki tür ikamet olanağı sağlamaktadır.

1-Kısa Süreli İkamet: İspanya Konsolosluğu tarafından 90 günden daha az süreli verilen D tipi vizedir. İspanya süreli ikamet izni için de İspanya Konsolosluğu’na başvuruda bulunan kişilere 5 seneden daha fazla süre İspanya’da kalış hakkı da tanınmaktadır. İspanya Konsolosluğu süreli ikametler ile ilgili olarak da başvuru sahiplerinin talebi ve ülkede kalış amaçları doğrultusunda ikametlerini yenileme şansı da vermektedir.

İspanya Konsolosluğu tarafından sağlanmakta olan bu süreli ikameti İspanya çalışma iznini kapsamamaktadır. İspanya süreli ikamet izni sahibi olan kişiler ülkede bulundukları zaman içerisinde kendilerini ve var ise ailelerini geçindirecek miktarda maddi gelire sahip olmak da zorundadır.

Bu kişiler kendilerinin veya başkalarının hesabına herhangi bir ekonomik getirisi olan faaliyetlerde bulunabilmek için de İspanya Konsolosluğu çalışma izni prosedürlerini yerine getirmek ile yükümlüdür.

2-Uzun Süreli İkamet: İspanya Konsolosluğu uzun süreli ikamet iznine başvuruda bulunan kişiler bu izni elde ettikleri zaman İspanya Devleti’nde İspanya vatandaşları ile aynı koşullarda süresiz ikamet etme ve çalışma haklarına da sahip olurlar.

İspanya Devleti’nde İspanya Konsolosluğu süreli ikamet izni çerçevesinde 5 sene süre ile kesintisiz olarak da konaklamış kişiler İspanya Devleti süresiz ikamet izni sahibi olmaya da hak kazanmaktadırlar. Bu kişilerin Avrupa Birliği (AB) mavi kart sahibi olarak da Avrupa Birliği (AB) diğer devletlerde geçmiş kesintisiz ikamet süreleri de hesaba katılmaktadır.

İspanya Konsolosluğu Ulusal Vizesi Çalışma İzni Koşulları

İspanya Devleti’nde ekonomik gelirleri olan herhangi bir sebeple İspanya Konsolosluğu İspanya Ulusal Vize için başvurularda bulunacak olan kişiler aşağıda belirtilen şartları taşıması gerekmektedir.

-İspanya Devleti’nde herhangi bir başka şahıs veya şirketin hesabına çalışmak üzere ikamet etmek isteyen ve İspanya Konsolosluğu’na bu sebeple başvuruda bulunan kişiler 16 yaşından büyük olması gerekmektedir.

İspanya Konsolosluğu İspanya Ulusal Vize işlemlerine İspanya da kendi hesabına çalışmak ve gelir elde etmek için de başvuruda bulunan kişilerin 18 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir.

-İspanya da çalışmak için İspanya Konsolosluğu’na vize başvurularında bulunacak olan kişiler İspanya Konsolosluğu İspanya Ulusal Vize işlemlerine başlamadan önce İspanya ikamet ve çalışma iznini de almış olmalıdır.

İspanya Konsolosluğu İspanya çalışma izni ile ilgili başvuru kişilere iş akdini sağlayan şirketler tarafından yapılması gerekir.

İspanya Ulusal Vize Başvuru Evrakları

İspanya ulusal vize başvuru formu

-Biyometrik fotoğraf

-Seyahat belgesi (pasaport)

-Pasaport fotokopisi

-Nüfus cüzdanı fotokopisi

-Sabıka Kaydı

-Tıbbi rapor

-Ekonomik durumlara ilişkin evraklar

-Konaklanacak yer

-Sağlık sigortası

İspanya vize bunlara dair pek çok bilgiyi sizlere sunmuş bulunmaktayız. Daha detaylı bilgiler için de İspanya Konsolosluğu ile iletişime geçerek bilgiler alabilmeniz de mümkündür.

İspanya Vize Ücret sayfamızı ziyaret ediniz.

İspanya Vize İşlemleri 2023 Güncel Bilgileri S.S.S

İspanya Vizesi Nasıl Alınır?

İspanya kısa süreli vizeleri için yetkili vize başvuru merkezine başvuru yapmak gerekir. Uzun süreli İspanya vizelerinde İspanya konsolosluklarından şahsen randevu alınmalıdır. Vize ücreti ödendikten sonra İspanya vize evrakları teslim edilir.

İspanya Vize Ücreti 2023 Ne Kadar?

İspanya kısa süreli vizeler için 80 Euro konsolosluk harç ücreti, 30 Euro vize başvuru merkezi hizmet bedeli ödenir.

İspanya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İspanya vizeleri ortalama olarak 5-7 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır.