İSPANYA OTURUM VE ÇALIŞMA İZNİ

 

NEDİR?

 

İspanya Devleti’nde ekonomik geliri olan rastgele bir nedenle İspanya Konsolosluğu İspanya Ulusal vizesi amacıyla müracaatta bulunacak olan kişiler alçakta belirti edilen şartları taşımalıdır

 

İspanya Devleti’nde rastgele diğer bir kişi ya da şirketin hesabına çalışmak üzere ikamet etmek isteyen ve İspanya Konsolosluğu’na bu nedenle müracaatta tespit edilen kişiler 16 yaşından büyük olmalıdır.

 

KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR?

 

Oturum ve çalışma izni şahıslara en çok 6 aylık ve bir senelik olarak verilmektedir. Şahıslar seans ve çalışma izinlerini daha sonra uzatabilirler. Konsolosluk yetki sahipleri bu vakti kendi inisiyatiflerinde evraklara ve şahısların haline göre belirler.

 

NEREYE BAŞVURULUR?

 

İspanya aile ve dost ziyareti vizesi alabilmek üzere şahıslar İspanya Konsolosluğu’na müracaat yapmalıdır.

 

GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

 

 

  1. İspanya’da çalışılacak olan firmanın İspanya Çalışma Bakanlığına yapmış bulunduğu müracaat ve kabul evraklarının orijinalleri

 

  1. Pasaport (seyahat ardından en az 12 ay geçerli)

 

  1. Pasaport fotokopisi (yeni ve eski pasaport fotokopileri)

 

  1. İspanya vize müracaat formu

 

  1. 2 adet biometrik

 

  1. Adli sicil kaydı aslı ve fotokopisi

 

 

 

NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKİR?

 

Seyahat edilecek tarihten evvelce şahısların müracaat gerçekleştirme amacıyla iki haftaları bulunmaktadır. Bu tarihten sonraya kalan şahıslar amacıyla vize alabilmek zorlaşacaktır. Konsolosluktan istikbal onay yazısı resmi tatil ve diğer sebepler ile uzayabilir ve seyahat bileti yanabilir. Bu yüzden şahıslar en az iki hafta kala en çok 3 ay kala müracaat prosedürlerini başlatmalıdır.

 

RANDEVU NASIL ALINIR?

 

Randevu alırken yetki sahibi vize merkezleri şahıslara hizmet vermektedir.